Collector Rehberi

Bu rehberde Collector mesleğini nasıl yapıp daha hızlı para kazanabileceğinizi anlatıyoruz. Türkiye’nin en büyük Red Dead Online Sunucusuna katılmak için rehberin sonuna bakabilirsiniz.

Collector Mesleği nasıl açılır?

Öncelikle “Collector” yani Türkçe haliyle Koleksiyonculuk haritanın belirli yerlerindeki collectible parça’ları toplayıp set haline getirerek ya da getirmeden Madam Nazar isimli NPC’ye satarak dolar kazandığımız meslektir. Bu meslek için açacağınız ilk ya da 2. meslek olmasını öneriyorum. ilk olarak Bounty Hunter açıp oradan gold kasıp bunu açabilir, günde 6000 dolara yakın kasabilirsiniz.

Bu mesleği yapmak için Madam Nazar’dan “Collector’s Bag” satın alınmasına ilk başladığınız zaman gerek yoktur, bu parçaları Collector’s Bag almadan da toplayabilirsiniz, Bu size aşırı derecede XP kazandırır, hızlı level atlarsınız. 15 Gold biriktirdiğinizde haritadan Madam Nazar’ı bulup (Her gece gerçek saat ile 03:00’da yeri değişir) Collector’s Bag satın alabilirsiniz. Aldıktan sonra set halinde değil de tek tek satarsanız aynı parayı kazanırsınız fakat her set sonunda size gelecek olan 1500 XP ve diğer XP’lerden mahrum kalır sadece dolar kazanırsınız, yani meslek leveli arttırmada zorlanabilirsiniz.

Peki Madam Nazar’ın her gün nerede olduğunu nasıl bulacağım? Bunun cevabı basit buraya tıklayarak Red Dead Online Türkiye sunucusuna katılıp sol taraftan Madam Nazar kanalına gidip her gün güncel yerinin nerede olduğuna bakabilirsiniz.

Collectible parçaları nasıl toplayabilirim?

Collector mesleğinden para kazanabilmek için collectible parça’ları toplayıp satmalıyız. Peki bu parçaları kolay yoldan nasıl buluruz? Bunun için öncelikle Collector Haritası‘na tıklayarak gidin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir harita çıkacaktır.

Bu haritayı açtıktan sonra sol üstteki saatin solundaki ok işaretine tıklayıp genişletilebilir menüyü açın.

İlk kısım her hafta değişen 3 farklı eşya kısmıdır. Buradaki 3 parçayı bularak hızlı hızlı set halinde satıp para kazanabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraftaki kısımdan sarı renkli olanlar random yani rastgele çıkan parçalar ve genellikle kürek ve dedektör ile bulunan parçalardır, bu yüzden ilk başta onları aktif hale getirmenizi önermem, çünkü collector mesleğinde level atlamadan kürek ve dedektör alamazsınız. Önceliğiniz Tarot Kartları, Antik Alkol Şişeleri ve Family Heirlooms olsun derim.

Yukarıdakileri açtıktan sonra haritadan bakıp tek tek gidip oradaki parçaları toplayabilirsiniz. Mouse orta tık ve ya caps lock basarak dead eye açmayı unutmayın. Ayrıca collector mesleğini açtıysanız collectible parçalarına yaklaştığınızda çan sesleri duyacaksınız, bu şekilde yakın olduğunuzu anlayabilirsiniz. Sitedeki haritada parçaların üzerine tıklarsanız size nerede olduğuna kadar yerlerini söylemekte, eğer İngilizce anlamında zorlanıyorsanız çeviri kullanabilirsiniz.

Parçaları topladıktan sonra kafanızın karışmaması için, aynı yere bir daha gitmemek için haritadan ikonun üzerine sağ tıklayıp şeffaflaştırabilir ya da Remove/Add from map butonuna basabilirsiniz.

Kısa not: Yumurta toplama konusunda genelde ağacın üstünde oluyorlar ben pek toplamanızı önermem fakat Varmint Rifle ya da Small Game Arrow kullanarak düşürebilirsiniz.

 

Dedektör ve Kürek aldım ne işe yarıyor?

Dedektör ve kürek yerin altında bulunan collectible parça’ları toplamanıza yarar. Yukarıda bahsettiğim haritada örneğin menüden Lost Jewelry kısmını aktif ettiğinizde bazı parçalar rahatça gidip toplanabilirken bazılarının üzerine basıldığında sol tarafında dedektör simgesi bulunur.

Dedektör simgesi olan itemleri bulmak için (genelde mücevher, fosil, ok ucu, coins) Madam Nazar’dan Dedektör satın alınmalı, kazıp çıkarabilmek için ise kürek satın alınmalıdır. Eşyayı alacağınız kısma gittikten sonra elinize dedektörü alıp tamamen ötmesini beklemelisiniz. Sağ altta “Dig” yani “Kaz” yazısı çıkınca “R” tuşuna basarak eşyayı yerden çıkartabilirsiniz. Özellikle Random Coin toplamanızı öneririm çünkü kazancı çok fazla.

Hangi setten ne kadar kazanırım?

Hangi setten ne kadar kazanabildiğiniz aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Size önerim Tarot kartları etrafta çok fazla olduğu için ve dedektör-kürek gerektirmediği için onları ve İçki şişelerini toplamanızdır. Dedektör aldıktan sonra Coin ve Necklaces size en çok getirisi olacak parçalardır.

Üstteki fotoğrafta bulunmayan diğer 3 set olan fosil çeşitlerinin getirisi aşağıdadır;

  • Coastal Fosiller $217.00 7 parça
  • Oceanic Fosiller $288.50 7 parça
  • Megafauna Fosiller $321.00 6 parça

 

Sadece gereken parçaları nasıl bulurum?

Collector’s Map’den menüyü açıp sadece size gereken parçaları toplamak istiyor ve diğerlerini görmek istemiyorsanız şu şekilde gereken item listesinin sağındaki oka basarak setteki itemleri görebilir zaten sizde olanların üstünü çizebilirsiniz. Ayrıca set değerini de görebiliyorsunuz.

Discord: discord.gg/UyASrVMzYg
Rehberler: Tüm rehberlerimize buradan ulaşabilirsiniz

İnstagram: www.instagram.com/reddeadturk